Siber Zoka Nedir?

Oltalama (phishing) saldırıları doğrudan kuruluş çalışanlarını hedef aldığı için engellenmesinde teknik tedbirlerin etkisi sınırlıdır. Bu nedenle çalışanların farkındalığının artırılması bu saldırılarla mücadelenin en etkin yoludur.

Her gün gönderilen 14 milyardan fazla istenmeyen e-posta içerisinden hangisinin kuruluşunuza zarar verecek sonuçlar doğuracağını beklemek yerine artık yapabileceğiniz bir şey var: Siber Zoka Oltalama Simülasyon Sistemi ile test edin, denetleyin, gelişimi gözleyin, eksikleri fark edin, size özel sunulan farkındalık eğitimleri ile açıklarınızı giderin.

Oltalama Saldırısı Simülasyon Sistemi Siber Zoka'nın Bileşenleri

OLTALAMA (Phishing) SİMÜLASYONU

Phishing simülasyon modülü phishing simülasyon testleri için kullanılacak e-posta mesajlarının tasarlanmasına, gönderim listesinin yönetilmesine ve ayrıntılı raporlar alınmasını sağlayan tam kapsamlı bir phishing test çözümüdür. Siber Zoka mail gönderim altyapısını kullanarak veya kuruluş bünyesine kurulabilmektedir.

ÖZELLEŞTİRİLMİŞ FARKINDALIK EĞİTİMLERİ

Siber Zoka’yı diğer çözümlerden ayıran en önemli özelliklerden birisi proaktif ve kişiselleştirilmiş eğitim modülüdür. Bu modül ile çalışanlara özelleştirilmiş içerikler gönderilmekle kalmaz siber istihbarat modülü ile entegrasyonu sayesinde gerçek zamanlı olarak uyarılar gönderilir.

FARKINDALIK SEVİYESİ DEĞERLENDİRME

Sistemin en önemli modülüdür. Çalışan farkındalığını somut olarak değerlendirecek ve gelişmeyi raporlamanın ötesinde her değerlendirme eğitim fırsatı olacak şekilde biçimlendirilir. Bu sayede Siber Zoka sisteminin faydası görülür, raporlanır ve daha etkin bir çalışma programı oluşturulması sağlanır.

SİBER İSTİHBARAT

Siber istihbarat modülü gözden kaçabilecek veri sızıntılarını tespit edip raporlar, çalınan çalışan parolalarını tespit eder ve en güncel phishing saldırılarını takip ederek kuruluş çalışanlarına erken uyarı e-postaları gönderir. Siber istihbarat modülü dahilinde size gelen ve şüphelendiğiniz e-postaları uzmanlarımıza iletip ayrıntılı raporlar talep edebilirsiniz.

ŞÜPHELİ

E-POSTA ANALİZİ

Kuruluşunuza gelen şüpheli e-postaları analiz için gönderirsiniz. Bu analiz kapsamında e-postanın göndericisi, zararlı bağlantının içeriği veya varsa ekinde dosyanın incelemesi yapılarak raporlanır. Analiz süreci manüel olarak yapılır ve paylaşılan e-posta veya eki herhangi bir platforma yüklenmez.

SİBER ZOKA YÖNETİM HİZMETİ

Sistemin en önemli modülüdür. Çalışan farkındalığını somut olarak değerlendirecek ve gelişmeyi raporlamanın ötesinde her değerlendirme eğitim fırsatı olacak şekilde biçimlendirilir. Bu sayede Siber Zoka sisteminin faydası görülür, raporlanır ve daha etkin bir çalışma programı oluşturulması sağlanır.

Veri ihlaliyle sonuçlanan olayların %90’nında saldırının ilk adımı e-posta yoluyla yapılan oltalama saldırıları.

IBM tarafından açıklanan bir araştırmaya göre her ay 1,5 milyondan fazla oltalama saldırısı sitesi açılıyor.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından yayınlanan zararı bağlantılar listesinde ise sadece 2020 yılının Ocak ayında Türkiye’yi hedef alan 1.900’dan fazla yeni oltalama sitesi açıldı.

HAKKIMIZDA

Siber Zoka Sparta Bilişim tarafından geliştirilmiş tam kapsamlı bir siber güvenlik farkındalık sistemidir.

İLETİŞİM

sparta@sparta.com.tr

0 312 909 33 02

https://sparta.com.tr/