Hikayemiz

Araştırmalar veri hırsızlığıyla sonuçlanan olayların %90’ından fazlasında ilk saldırı vektörünün kuruluş çalışanına gelen bir oltalama e-posta olduğunu gösteriyor.

 

“Güvenlikte en zayıf halka insan” sözünü duymuş olabilirsiniz, bu sözün ne kadar doğu olduğunu gösteren yüzlerce olaya rastlıyoruz.  Son 10 yılın siber saldırılarını incelediğimizde, e-posta yoluyla yapılan sosyal mühendislik saldırılarının güvenlik ihlallerinin ilk adımı olduğunu ve siber saldırganların kuruluş ağına sızmak için kullanabilecekleri her yola başvurduklarını gördük.

 

Sparta Bilişim olarak yıllardır sızma testi hizmeti veriyoruz. Savunma sanayiinden kamu kurumlarına, finansal kuruluşlardan reel sektöre kadar sayısız testte aynı durumla karşılaşıyoruz. Teknik tedbirler siber saldırganın işini zorlaştırırken, gerekli zafiyet yönetimi süreçleri ve siber güvenlik hijyen kurallarına uyuluyor. Ancak sıra oltalama testlerine geldiğinde, gönderilen zararlı bağlantılara ortalama %40 civarında bir tıklama oranı ile karşılaşıyoruz. Üstelik oltalama bağlantısına tıklayan personelin önemli bir kısmı ne yazık ki parola gibi çok hassas bilgilerini de giriyor.

 

İşin doğrusu personel kendince haklı. İşe başlarken izletilen 45 dakikalık bir videonun etkisi ne kadar devam edebilirki?

 

Oltalama saldırılarının kolay ve etkili olması siber suçluların tercih edecekleri saldırı yöntemlerinin başında gelmeye devam edeceğini gösteriyor. Bu nedenle oltalama saldırılarına karşı farkındalığı artıracak etkili bir sisteme ihityaç var.

Siber Zoka; farkındalık artırma ürünlerinde önemli gördüğümüz birkaç açığı kapatmak ve farkındalık geliştirme programınızı daha etkin hale getirmek amacıyla tasarlanmış 6 bileşenden oluşan bir sistemdir.

Standart bir oltalama testi çözümü aldığınızda size e-postaları gönderecek, raporları gösterecek ve eğitim içeriklerinin yüklenebileceği bir platform sunulur. Siber Zoka ise size kendi içinde çalışan, düşünen, raporlayan, çalışanlarınızı eğiten, gelişmelerini takip eden, kuruluşunuz çalışanlarına ait parolaların çalınması durumunda haber veren, güncel oltalama saldırı şablonları hakkında haber veren oltalama konusunda uzman bir takım arkadaşı sunar.

HAKKIMIZDA

Siber Zoka Sparta Bilişim tarafından geliştirilmiş tam kapsamlı bir siber güvenlik farkındalık sistemidir.

İLETİŞİM

sparta@sparta.com.tr

0 312 909 33 02

https://sparta.com.tr/